Рефрен: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 656 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Рефрен''' е [[стилска фигура]] каде што има повторување на еден или повеќе [[стихови]] во [[песната]]. Рефренот се употребува за да се зголеми емоционалноста и сликовитоста во песната.<ref>''Поль Зюмтор Опыт построения средневековой поэтики.. — СПб.: 2002. — С. 251-254.''/ref>
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[ca:Tornada]]
 
[[cs:Refrén]]
 
[[da:Omkvæd]]
 
[[de:Refrain]]
 
[[en:Refrain]]
 
[[es:Estribillo]]
 
[[eo:Refreno]]
 
[[fa:بند برگردان]]
 
[[fr:Refrain (musique)]]
 
[[gl:Refrán]]
 
[[it:Ritornello]]
 
[[he:רפרן]]
 
[[ka:რეფრენი]]
 
[[lb:Refrain]]
 
[[nl:Refrein]]
 
[[ja:リフレイン形式]]
 
[[nn:Omkved]]
 
[[pl:Refren]]
 
[[pt:Refrão]]
 
[[ru:Рефрен]]
 
[[sk:Refrén]]
 
[[fi:Kertosäe]]
 
[[sv:Refräng]]
 
[[uk:Рефрен]]
 
[[zh:副歌]]

Прегледник