Разлика помеѓу преработките на „Прв вселенски собор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
| chapter = § 120. The Council of Nicaea, 325
| quote = Only two Egyptian bishops, Theonas and Secundus, persistently refused to sign, and were banished with Arius to [[Illyria]]. The books of Arius were burned and his followers branded as enemies of Christianity.
}}</ref>)). Другото решение кое било донесено на овој [[Вселеснки собор]] се однесувало на датумот на славењето на [[ВелгиденВелигден]] ([[Пасха]]), најзначајниот празник во христијанскиот календар. На соборот било решено празнувањето да се одбележува првата недела после првата [[полна месечина]] од пролетната рамноденица, независно од библиското хебрејско сметање на времето ([[квардодециманизам]]) и дал овластување на Александрискиот Архиепископ секоја година да го соопштува датумот на останатите архиепископи.
 
Првиот вселенски собор има и посебно историско значење затоа што претставува прв обид за донесување на одлуки преку консензус (католичански) на претставници на сите христијански верници, и оттука е првиот пример на техничка [[христологија]].

Прегледник