Разлика помеѓу преработките на „Прв вселенски собор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
| next = [[Втор вселенски собор|Прв Константинополски собор]]
| convoked_by = [[Константин I]]
| presided_by = [[Свети АлександраАлександар Александриски]] (како и [[Константин I]])<ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/413817/Council-of-Nicaea Britannica.com - Council of Nicea]</ref>
| attendance = 250–318 (samo pet od Zapadnata crkva)
| topics = [[ArijanstvoАријанство]], [[Мелетска шизма|Малетијство]]
| documents = [[Симбол на Вера]]
}}

Прегледник