Разлика помеѓу преработките на „Разговор:Војдан Чернодрински“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{ВикиПроект Македонија}}
 
 
===Jазикот===
''"Корица на оригиналната верзија на драмата „Македонска крвава свадба“ на македонски јазик."''
На корицата jасно пишува дека станува збор за "Македонски говор" - напишано черно на бело со преубавата Македонска буква "Ъ" ! :|
 
===Псевдонимот==
''"Псевдонимот Чернодрински потекнува од реката Црн Дрим која тече крај неговото родно село."''
Добре, ама интересно зошто тогаш не се викал Црнодрински? :)
Анонимен корисник

Прегледник