Разлика помеѓу преработките на „Влада на Македонија од 1998“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
На [[Парламентарни избори 1998 година|Парламентарните избори во 1998 година]] на власт дојде коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и [[Љубчо Георгиевски]] во тоа време '''Љупчо Георгиевски''' кој владееше од 30 ноември 1998 – 1 ноември 2002. Во склопот на неговата влада неколкупати се вршеше реконструкција, посебно формирањето на широката коалиција за спас на Македонија од 2001 во чиј состав влезе и [[СДСМ]].
 
*Вицепремиери: [[Доста Димовска]] (до 2002), [[Радмила Кипријанова- Радовановиќ]] (ДА, до 1999), [[Бедредин Ибраими]] (ДПА, Труд и социјална политика, до 2001), [[Васил Тупурковски]] (ДА, 1999 - 2000), [[Џхевдет Насуфи]] (ДПА, од 2001), [[Кемал Муслиу]] (ДПА, од 2001), [[Зоран Крстевски]] (ЛП, од 2001), [[Илија Филиповски]] (СДСМ, 2001)
*Надворешни работи: [[Александар Димитров]] (ДА, до 2000), [[Срѓан Керим]] (ЛП, до 2001), [[Илинка Митрева]] (до 2001), [[Слободан Чашуле]] (НД)
*Одбрана: [[Никола Кљусев]] (до 2000), [[Љубен Пауновски]] (до 2001), [[Владо Бучковски]] (СДСМ, до 2001), [[Владо Поповски]] (ЛП).
*Правда: [[Владо Камбовски]] (ДА, до 1999), [[Џхевдет Насуфи]] (ДПА, до 2001), [[Инџхет Мемети]] (ДПА)
*Внатрешни работи : [[Павле Трајанов]] (ДА, до 1999), [[Доста Димовска]] (до 2001), [[Љубе БошковскиБошкоски]]
*Финансии: [[Борис Стојменов]] (до 1999), [[Никола Груевски]]
*Трговија: Никола Груевски (до 1999), [[Миљана Даневска]] (до 2000, кога ова министерство се спои со министерството за економија)

Прегледник