Разлика помеѓу преработките на „Болоњски псалтир“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.328 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Болонскиот псалтир''' иако е пишуван во с. [[РавнеРамне]], [[Охрид]], славистите го вбројуваат овој ракопис во битолското ракописно наследство, од причини што се смета дека во [[Битола]] се користел овој [[псалтир]]. ПотекнуваЗа одпотребите прватана половинацрквите во рамките на [[13Охридската книжевна школа, а и подоцна до XV век]] (1230-1242)биле создадени броjни богослужбени книги. ПаметникотГолем имаброj 264од пергаментниракописите листовиод (270?200мм)освоjувачите се однесени од Охрид во Болоња, Москва, Софиjа, Белград, Загреб, Прага, како и во други центри. СеОсобено чувае значаен Болоњскиот псалтир - значаен македонски книжевен ракопис коj денес се наоѓа во Августинскиот манастир во [[Болоња]] - (Италиjа) уште од почетокот на [[18 век]], по што го добил и името. Во него има 264 пергаментни листови (270/200мм). Книгата jа напишале книжевниците Белослав, Јосиф и Тихота од селото Рамне - Охридско, во периодот од 1230 до 1242 година. Ракописите од тоа време обично биле пишувани со рака на пергамент, а биле и богато украсени со орнаменти и позлата. Болоњскиот псалтир се цени дека е еден од наjубавите словенски ракописи од XIII век. Редакциjата е македонска, а правописот карактеристичен за Охридската книжевна школа.
 
[[Категорија:Православие]]
Анонимен корисник

Прегледник