Разлика помеѓу преработките на „Воена болница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 395 бајти ,  пред 10 години
 
== Структура на болницата ==
Денес во рамките на Воената болница влегуваат: '''Институтот за превентивна медицина''', '''Воената амбуланта''' и '''Воената аптека'''.
 
Од 1-ви март 2000 година, со три оддели (Оддел за интензивна нега, Оддел за полуитензивна нега и Дијагностички центар), во склоп на болницата, функцонира и Приватната специјална болница за хируршки болести "Филип Втори".
 
 
Како организациона единица на Воената болница, Воената аптека е неопходна за нејзино функционирање. Воената аптека ги обединува плановите за потребите на болничките одделенија од лекови и медицински материјали и се грижи за нивна реализација преку прием, чување и издавање, а во согласност со законските прописи. Во рамките на активностите на Воената аптека влегува и издавање на лекови на рецепт за осигуреници на Фондот за здравство и припадниците на безбедносните сили на [[Република Македонија]].
За потребите на Воената болница, во Воената аптека се изработуваат магистрални препарати, парентерални раствори и капки за очи. Воената аптека располага со информациски систем кој овозможува редовно следење на потрошувачката на лекови и медицински материјали.
 
== Наводи ==
{{reflist}}<!--<div class="references-small">
Анонимен корисник

Прегледник