Разлика помеѓу преработките на „Воена болница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Општата градска болница "8-ми септември"''' (поранешна '''ВоенатаВоена болница''') е најголема здравствена установа за болничко лекување на ниво на секундарна здравствена заштита во [[Скопје]] и [[Република Македонија]]. Таа е под директна јурисдикција на [[Министерството за одбрана на Република Македонија]]. Основана е на [[15 Ноември]] [[1944]] година со одлука на Главниот штаб на [[Народно-ослободителната војска на Македонија]]. Командант на ВБ е полковник [[Петре Утковски]].
 
 
Анонимен корисник

Прегледник