Прејди на содржината

Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Cvetko Uzunovski.JPG|thumb|150px|десно|Цветко Узуновски]]
'''Цветко Узуновски - Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[1916]] - [[Скопје]], [[1994]]) е македонски комунист, учесник во [[НОБ]] и истакнат комунистички функционер по ослободувањето.
 
Пристапува кон комунистичкото движење во [[1934]] година. Во јуни [[1937]] година пристигнува во [[Шпанија]] каде до [[1939]] година учествува во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]]. По падот на Шпанската република, Узуновски е во концентрационен логор во Франција до 1941 година.
 
Во септември [[1941]] година станува член на Покраинскиот воен штаб на Македонија. ОдКон пролеттакрајот на мај [[19431942]] година евлегува политичкиво комесарсоставот на [[ГлавенПривремениот штабпокраински на НОВ и ПОМ|Главниот штабкомитет на НОВ[[КПЈ]] иза ПОМ]]Македонија. При формирањето на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Комунистичката партија на Македонија]] во март [[1943]] година е избран за член на нејзиниот прв Централен комитет. Од пролетта [[1943]] година е политички комесар на [[Главен штаб на НОВ и ПОМ|Главниот штаб на НОВ и ПОМ]]. Член е на [[Иницијативен одбор за свикување на АСНОМ|Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ]]. Делегат е на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]], прина штокое е избран и за член на неговиот [[Президиум на АСНОМ|Президиум]].
 
По ослободувањето беше прв началник на [[УДБА]], а од [[1946]] до [[1953]] година е министер за внатрешни работи на НР Македонија. Од август 1953 година е началник на Управата за цивилна заштита во Државниот секретаријат за внатрешни работи на Југославија, а од [[1963]] година е началник на Управата за народна одбрана во Државниот секретаријат за народна одбрана на Југославија.
6.575

уредувања