Разлика помеѓу преработките на „Хлороформ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Создадена страница со: {{chembox | verifiedrevid = 400138784 | ImageFileL1 = Chloroform displayed.svg | ImageSizeL1 = | ImageFileR1 = Chloroform 3D.svg | ImageSizeR1 = | IUPACName...)
 
с
| Formula = CHCl<sub>3</sub>
| MolarMass = 119.38 g/mol
| Appearance = ColorlessБезбојна liquidтечност
| Density = 1.483 g/cm<sup>3</sup>
| MeltingPt = -63.5 °C
| RPhrases = {{R22}}, {{R38}}, {{R40}}, {{R48/20/22}}
| SPhrases = {{S2}}, {{S36/37}}
| FlashPt = Non-flammableНезапалив
| Autoignition =
| PEL = 50 ppm (240 mg/m<sup>3</sup>) (OSHA)

Прегледник