Разлика помеѓу преработките на „Тројански коњ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 144 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Тројанскиот коњ''' претставува дел од митот за [[Тројанска војна|Тројанската војна]].
 
Според легендата, грчките војски ја опседнале [[Троја]] во продолжение на десет години, и никако не пронаоѓале начин како да ја заземат. Најпосле до израз дошла идејата на мудриот [[Одисеј]]. Делото било изработено од страна на Епеј, а идејата била на мудриот Одисеј, кој пак ја послушал на божицата Атина[[Атена]]. Најсилните херои се засолниле во коњот, додека пак останатата армија се повлекла навидум од брегот. Во меѓувреме, грчкиот шпион Синон успеал да ги убеди на Тројанците дела коњот е дар од боговите, и попкрајпокрај предупредувањето кое било дадено од страна на ЛаокоонЛаокон и [[Касандра (митологија)|Касандра]]. Така, Тројанците гигантскиот коњ го внесле зад градските ѕидини. Цела вечер Тројанците ја празнувале големата и долгогодишна победа над Грците[[Стара Грција|Грци]]те. Но, вечерта кога сите спиеле, скриените војници ги отвориле портите на градот. По ова следувало целосно уништување на [[Троја]], секој маж или момче биле убиени, секоја жена била заробена.
 
Денеска, на местото каде некогаш се наоѓала [[Троја]], блиску до Дарданелите[[Дарданели]]те во денешна [[Турција]], во [[1955]] година бил изграден музеј во кој се чуваат реликви од градот, а во градината на самиот музеј има изложено дрвен коњ, кој го претставува легендарниот тројански коњ.

Прегледник