Разлика помеѓу преработките на „Амазономахија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Amazonomachia Pio-Clementino Inv896.jpg|centerдесно|700px250px]]
'''Амазономахија''' е приказ на легендарната битка помеѓу [[стариСтари Грци|старите Грци]] и [[Амазонки]]те. Овие чудни жени-воини во митовите биле победувани од јунаци како [[ХераклеХеркулес]] и [[ТезејТесеј]], и го симболизирале триумфот на [[Стара Фрција|грчката]] или [[македон]]ската цивилизација над варварите, но истовремено биле предмет на сочувство и симпатија.
 
== Примери ==
* [[Фидија]] претставил амазономахија на штитот на [[Атина Партенос]], монумелтаната култна статуа во [[Партенон]]от.
* Ѕидни слики од [[Микон]] на [[Стоа|Стоата поикиле]] во [[Атинска агора|Атинската агора]].
 
 
[[Податотека:Amazonomachia Pio-Clementino Inv896.jpg|center|700px]]
 
== Видете исто така ==
* [[Фидија]]
* [[Микон]]
 
 
{{greek-myth-stub}}

Прегледник