Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 48 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Јулијан Асанж во 2000 година ја основал страната [[Викиликс]] и го хостирал на домашен сервер. Од тогаш на [[Викиликс]] има објавено стотици документи поврзани со војните во Ирак и во Авганистан.
 
ОдНа [[30 Ноември ноември]] [[2010]] година себил наоѓаставен на црвената листа на [[Интерпол]] за лица<ref name="nyt"/><ref name="interpol"/> по кои се трага на барањето на [[Шведска]], каде против него започнала, потоа била стопирана, а потоа уште еднаш била започната истрага за наводно силување извршена во текот на летото 2010. На [[7 декември]] Асанж ѝ се предал на лондонската полиција.
 
==Работата на Викиликс==
 
Асанж го основаосновал Викиликс сајтот во [[2006]] година и е член на неговиот советодавен одбор. Во [[Викиликс]] тој е вклучен во публикувањето на документи за вонсудскинезаконски убиства во [[Кенија]], извештаи за исфрлање на токсичен отпад африканскиот брег, прирачници на црквата на Скиентологија, процедури кои се одвиваат во затворот на [[Гвантанамо]], вклучувајќи и материјални големи банки и др.<ref name="autogenerated1"/> Тој од почетокот на [[декември]] [[2010]] е во центарот на вниманието на светската јавноста поради објавувањето на тајни документи на [[Викиликс]] кои содржат детали за детали инволвираноста на [[САД]] во војните во [[Авганистан]] и [[Ирак]]. На 28 ноември 2010 година, [[Викиликс]] и медиумите кои ја поддржуваат започна да публикуваат тајни дипломатски документи на [[САД]]. Според британскиот весник "Гардијан", ова го довело „''Асанж во центарот на интензини медиумски шпекулации и кампања на омраза против него во Америка''“.<ref name="guardian"/>
 
==Литература==

Прегледник