Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Мак-никулец}}
 
'''Друштвото на писателите на Македонија''' (ДПМ) е здружение на [[писател]]ите од [[Република Македонија]],. формирано наОд [[13 февруаримај]] [[19472006]] година. Првфункцијата претседател на ДПМ беше [[Блаже Конески]], а од [[мај]] [[2006]] функцијата претседател ја врши [[Јован Павловски]], кој пред десетина години два мандата беше на челната позиција на ДПМ.
 
Друштвото е формирано на [[13 февруари]] [[1947]] година од страна на осум писатели: [[Васил Иљоски]], [[Славко Јаневски]], [[Блаже Конески]], [[Ристо Крле]], [[Владо Малески]], [[Димитар Митрев]], [[Иван Точко]], [[Коле Чашуле]] и [[Ацо Шопов]]. За прв претседател на ДПМ е избран [[Блаже Конески]].
Негов претходник на чело на ДПМ, од јуни [[2004]] до мај 2006, беше [[Трајан Петровски]], кој на таа функција дојде на местото на [[Веле Смилевски]]. Претседател на ДПМ во два мандати бил и [[Гане Тодоровски]] ([[1969]]-[[1971]] и [[1985]]-[[1986]]).
 
Претседател на ДПМ во два мандати бил и [[Гане Тодоровски]] ([[1969]]-[[1971]] и [[1985]]-[[1986]]). Од јуни [[2004]] до мај [[2006]] на чело на ДПМ беше [[Трајан Петровски]], кој на таа функција дојде на местото на [[Веле Смилевски]].
 
==Надворешни врски==
6.053

уредувања

Прегледник