Разлика помеѓу преработките на „Херакле“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 373 бајти ,  пред 10 години
додаток за потеклото на името
с
(додаток за потеклото на името)
 
Прикажан е со наметка од лавовска кожа и топуз. На мозаиците е со темен исончан тен.
Eтимологија
Херкулес е латинско име кое не директно позајмено од од грчкот Херакле,туку модификација на етрурското име Херкелер.просто извикано(изкажано)на грчки,Херакле се преведува " Во слава на Хера "
 
{{Никулец од областа на историјата}}
Анонимен корисник

Прегледник