Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Бутан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
ЗМејот, не земјот
с (ЗМејот, не земјот)
Ова знаме со некои модификации се користело уште од [[19 век]]. Моменталното знаме се користи од [[1960]].
 
Змејот што е претставен на знамето е ''[[Друк (змеј)|Друк]]'' или „Громовит Змеј“ што го претставува локалното име на [[Бутан]], ''Земја на ЗемјотЗмејот''. Змејот има скапоцени камења во рацете што претставува богатство. Жолтата позадина ја претставува секуларната монархија во земјата, а додека портокаловата го претставува [[Будизам|будизмот]].
 
Ова знаме е едно од ретките што имаат портокалова боја и едно од двете национални знамиња што имаат змеј, другото е [[Знаме на Велс|знамето на Велс]].
39

уредувања

Прегледник