Павле (крал на Грција): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
'''Павле '''([[грчки]]: ''Παῦλος, Βασιλεὺς τῶν Ἑλλήνων, Pávlos, Vasiléfs ton Ellínon''; роден на {{роден на|14|декември|1901}} во {{роден во|Атина|} }– починал на {{починал на|6|март|1964}} во {{починал во|Атина|}}) бил [[крал на Грција]] во периодот од [[1 април]] [[1947]] до [[6 март]] [[1964]] година.
 
[[Категорија:Витези на Златното Руно]]
[[Категорија:Гликсбурговци (Грција)]]
[[Категорија:Грчки фелдмаршали]]
[[Категорија:Православни монарси]]
[[Категорија:Грчки кралеви]]
 
[[af:Paul van Griekeland]]

Прегледник