Разлика помеѓу преработките на „Софи Марсо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 411 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox actor
| name = Sophie Marceau
| image =Sophie Marceau 2010.jpg
| caption = Marceau in 2010
| birth_name = Sophie Danièle Sylvie Maupu
| birth_date = {{Birth date and age|1966|11|17|df=yes}}
| birth_place = [[Paris]], France
| partner = [[Andrzej Żuławski]] (1985&ndash;2001) <br> [[Jim Lemley]]<br>[[Christopher Lambert]] (2007&ndash;present)
| years_active = 1980&ndash;present
}}
 
'''Софѝ Марсо̀''' ([[француски]]: ''Sophie Marceau'', родена како Sophie Maupu) е француска актерка. Таа е родена на {{роден на|17|ноември|1966}} година во {{роден во|Париз|}}, [[Франција]].
 
Најпознати нејзини улоги ги остварила во филмовите: [[Храбро срце (филм)|Храбро срце]] со [[Мел Гипсон]], [[Ана Каренина (филм)|Ана Каренина]] и [[Светот не е доволен]].

Прегледник