Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 50 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: sk:Michelozzo; козметички промени
с
с (Бот Додава: sk:Michelozzo; козметички промени)
| birthname = Микелоцо ди Бартоломео Микелоци
| birthdate = ~ 1396
| birthplace = [[FileПодатотека:Flag of Florence.svg|border|link=Република Фиренца|22x22px|Фиренска Република]] [[Фиренца]], [[Италија]]
| deathdate = 1472
| deathplace = [[FileПодатотека:Flag of Florence.svg|border|link=Република Фиренца|22x22px|Фиренска Република]] [[Фиренца]], [[Италија]]
| nationality = [[Италија]]нец
| field = [[вајарство]], [[архитектура]]
[[pt:Michelozzo Michelozzi]]
[[ru:Бартоломмео, Микелоццо ди]]
[[sk:Michelozzo]]
[[sr:Микелоцо]]
[[sh:Michelozzo]]

Прегледник