Разлика помеѓу преработките на „Ентитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 83 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: Ентитет е нешто што има јасно издвоено постоење. Ентитет е најчесто збир на својства и нивнит...)
 
Ентитет е нешто што има јасно издвоено постоење. Ентитет е најчесто збир на својства и нивните придружни акции во еден полузатворен [[систем]], кои вршат заедничка, поврзана функција или функции, и кои можат јасно да се одделат од нивната околина.
 
Ентитет е апстрактен поим. Вообичаено како ентитети се спомнуваат живи или неживи материјални објекти, но тоа не го ограничува дијапазонот на концептот позади поимот. ТакаЕнтитети еможат да бидат и нематеријални поими, како во случајот на [[правна фикција|правната фикција]], на [[програм]]ите во [[информатичка технологија|информатичката технологија]] и др.
235

уредувања

Прегледник