Земја: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 142 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{појаснување}}
Поимот „земја“ во македонскиот јазик ја означува:
* [[Планета Земја]] - планета во [[Сончев систем|Сончевиот систем]].
 
* Земја (држава)
* [[Планета Земја]] - планета во [[Сончев систем|Сончевиот систем]].,
* Земја (плодна почва)
* Земјасиноним за (држава),
* синоним за земјина кора или плодна почва,
* [[Земја (песна)]] - песна од [[Никола Вапцаров]].

Прегледник