Разлика помеѓу преработките на „Ногоплоди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 78 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Ножноплодестите''' ([[науч.]] ''Podocarpaceae'') се голема [[Фамилија (биологија)|фамилија]] of mainly [[иглолисни]] растенија, претежно од [[Јужна Полутопка|Јужната Полутопка]]. Фамилијата се состои од 156 [[вид (биологија)|видови]] [[зимзелено растение|зимзелени]] [[дрво|дрва]] и [[грмушка|грмушки]]. <ref name="eckenwalder2009"> James E. Eckenwalder. 2009. ''Conifers of the World''. Timber Press: Portland, OR, USA. ISBN 978-0-88192-974-4. </ref> Овие се поделени во 19 [[род (биологија)|рода]], ако го броиме родот ''Phyllocladus'', и ако ги прифатиме родовите ''Manoao'' и ''Sundacarpus''.
 
Оваа фамилија е класичен пример за [[антарктичка флора]], со главни центри на [[биодиверзитет|диверзитет]] во [[Австралазија]], особено застапени во [[Нова Каледонија]], [[Тасманија]] и [[Нов Зеланд]], и малку помалку застапени во [[Малезија]] и [[Јужна Америка]] (главно на [[Анди]]те). Неколку родови виреат северно од [[екватор]]от во [[Индокина]] и на [[Филипините]]. Родот [[Ножноплодни]] (''Podocarpus'') е распространет на север дури до [[Јапонија]] и јужна [[Кина]] и [[Азија]], [[Мексико]] и [[Америка]]. Родот ''[[Nageia]]'' вирее до јужна [[Кина]] и јужна [[Индија]]. Два рода се застапени и во [[супсахарска Африка]] - широкораспространетите Ножноплодни и ендемскиот ''[[Afrocarpusафрикански ножноплодник]] (''Afrocarpus'').
 
''[[Parasitaxus usta]]'' е единственото [[паразит]]ско [[голосеменица|голосемено]] растение. Вирее во [[Нова Каледонија]], каде е паразит на друг ножноплодест вид, ''[[Falcatifolium taxoides]]''. <ref name="sinclair2002"> William T. Sinclair, R. R. Mill, M. F. Gardner, P. Woltz, T. Jaffré, J. Preston, M. L. Hollingsworth, A. Ponge, and M. Möller. 2002. "Evolutionary relationships of the New Caledonian heterotrophic conifer, ''Parasitaxis usta'' (Podocarpaceae), inferred from chloroplast trnL-F intron/spacer and nuclear rDNA ITS2 sequences". ''Plant Systematics and Evolution'' '''233'''(1-2):79-104. {{doi|10.1007/s00606-002-0199-8}}</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник