Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Неапол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 865 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Airport frame}}
{{Airport title|име= Аеродром Наполи
|локалноиме=Aeroporto di Napoli |локалноиме-р=Naples Airport }}
{{Airport infobox |
ИАТА = NAP|
ИЦАО = LIRN|
тип = Јавен |
раководен_од = GE.S.A.C |
најблизок_град = Наполи |
елевација_стапки = 294|
елевација_метри = 90|
координати = {{coor dms|40|53|04|N|14|17|27|E|type:airport}}
}}
{{Runway title}}
{{Runway|
писта_агол = 06/24 |
писта_должина_стапки = 8.622 |
писта_должина_метри = 2.628 |
писта_површина = [[Асфалт]]|
}}
{{Airport end frame}}
[[Податотека:LIRN Vorfeld.JPG|thumb|200px|Локација на аеродромот]]
'''Аеродромот во Неапол''' (IATA: NAP; ICAO: LIRN) (Италијански: Aeroporto di Napoli) e аеродром кој го опслужува градот [[Неапол]], [[Италија]]. Лоциран е на околу 6 километри од центарот на градот, во месноста викана Каподичино. Аеродромот има две терминални згради и е опериран од GE.S.A.C., корпорација која е дел од Британскиот конгломерат ВАА.
Наполи, со популација од околу 3 милиони луѓе е еден од ретките големи градови во [[Европа]] кој не е база на некоја авиокомпанија.
721

уредување

Прегледник