Разлика помеѓу преработките на „Мец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 25 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|insee = 57463
}}
'''Мец''' ({{lang-fr|Metz}}) е град во североисточна [[Франција]]. Главен град на [[департман]]от [[Мозел]] и [[Региони во Франција|регионот]] [[Лорена]]. ГрадотНиз лежиградот наминуваат реките [[Река Сел (река)|Сел]] и [[Мозел (река)|Мозел]].
 
 

Прегледник