Црвена боја (хералдика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Замена на Image:Coat_of_arms_od_Macedonia_1595.jpg со Image:Coat_of_arms_of_Macedonia_1595.jpg (од страна на ZooFari поради: File renamed: typo, I'm getting
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Менува: ru:Червлёнь)
с (Замена на Image:Coat_of_arms_od_Macedonia_1595.jpg со Image:Coat_of_arms_of_Macedonia_1595.jpg (од страна на ZooFari поради: File renamed: typo, I'm getting)
[[Податотека:Heraldic_Shield_Gules.svg|thumb|right|140px|Црвена боја на штит, колоритна и шпартана]]
[[Податотека:Coat of arms od Macedonia 1595Coat_of_arms_of_Macedonia_1595.jpg|thumb|180px|[[Македонски лав|Земскиот грб на Македонија]] од 1595 г. со крунисан буен лав на црвено поле. Од [[грбовник]]от Корениќ-Неориќ]]
 
Во [[хералдика]]та, '''црвената''' (меѓународно: ''gules'') е [[боја (хералдика)|боја]] која ѝ припаѓа на класата темни бои. Во графиката, оваа боја се прикажува со вертикални пруги, или обележана со кратенката '''Ц''' <ref>[http://heraldika.org.mk/MKHerald-2.pdf Македонски хералдички терминолошки речник], [[Македонски Хералд]] Бр.2</ref>.

Прегледник