Разлика помеѓу преработките на „Мите Грозданов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 589 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Мите Грозданов''' е познат македонски глумец. Тој е роден во [[1943]] година во [[Струмица]]. Веднаш по дипломирањето на Театарската Академија во [[Белград]], станува дел од [[Драмски театар Скопје|Драмскиот театар Скопје]], а една година подоцна, во [[1968]] година го добива највисокото театарско признание во [[Југославија]] „''Златен ловоров венец''“ за главната улога во претставата „Партитура за еден Мирон“ од [[Коле Чашуле]]. Во својата театарска дејност се истакнува со мошне сензибилна фактура, залагајќи се секогаш со максимална лична креативност и сценска еластичност. Го негува рецитирањето, а во неговит репертоар се наоѓаат и неколку монодрамски остварувања. Своевремено, своите режисерски амбиции ги остваруваше со драмските аматери на КУД „Јосиф Јосифовски“ од [[Гевгелија]].
Од декември 2008 е пензионер, после деценискиот работен век во Драмскиот театар во Скопје. Еден од неговите најзначајни проекти е режирањето на претставата "Стрниште затвор за жени", во која што главната улога ја игра актерката Николина Василевска а во неа се појавува и доајенот на македонското глумиште Соња Каранџуловска
 
{{Никулец за биографија}}
 
9

уредувања

Прегледник