Разлика помеѓу преработките на „Жан Дарлан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 16 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Жан Дарлан''' ( [[????]] - [[Алжир]], [[{{починал на|24 |декември]] [[|1942]]}}), [[генерал]], француски администратор за [[Северна Африка]]. За време на истоварувањето на англоамериканските сили, спротивно на наредбите на водачите на квислишкиот режим на Петен, тој им нареди на француските трупи да го прекинат огнот, благодарение на што сојузничките единици го продолжија истоварувањето и натамошното напредување. И покрај тоа, во редовите на „слободните Французи“ важеше за предавник, па еден приврзаник на Де Гол изврши атентат врз него.
 
{{Никулец за биографија}}

Прегледник