Разлика помеѓу преработките на „Загар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 125 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Image:English Foxhound portrait.jpg|right|thumb||250px|[[Англиски лисичар]]]]
[[Image:DianaHound.JPG|right|thumb|Загарите се користат за лов уште од атичко време. Статуа на божицата [[Дијана (божица)|Дијана]] во лов.]]
'''Загар''' или ''''рт''' е вид на [[куче]] кое им помага на [[ловец|ловците]] со тоа што трага или гони дивеч. Споредете ги со [[Птичар|птичарите]] кои им помагаат на ловците со тоа што ја препознаваат положбата на пленот или го донесуваат истиот.
 

Прегледник