Разлика помеѓу преработките на „Куков Проток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
== Европска историја ==
Кога [[холандија|холандскиот]] морепловец [[Абел Тасман]] го открил Нов Зеланд во [[1642]], тој мислел дека ова е источно затворен залив. Затоа тој го крстил ''ЗеехеновЗехенов заливЗалив'', по еден од двата брода на експедицијата. Во [[1769]] [[Џејмс Кук]] увидел дека протокот е пловен.
 
== Препливување на протокот ==

Прегледник