Разлика помеѓу преработките на „ЦЕРН“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 446 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
 
'''Европската организација за нуклеарно истражување''' ({{lang-en|European Organization for Nuclear Research}}, {{lang-fr|Organisation européenne pour la recherche nucléaire}}) позната као '''ЦЕРН''' (''CERN'', името доаѓа од првобитниот назив ''Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire'') е најголем центар за истражување на [[елементарни честички]]. Се наоѓа во околината на [[Женева]], [[Швајцарија]].
 
Моментално најкрупниот и најзначајниот проект на организацијата е направата [[Голем хадронски судирач]] со која се трага по тајните на создавањето на материјата во универзумот, особено по фундаменталната честичка наречена „[[Хигсов бозон]]“.
 
== Финансирање ==

Прегледник