Разлика помеѓу преработките на „Аферентен нервен пат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
'''Аферентниот нервен пат''' го пренесува [[Нервен импулс|нервниот импулс]] од [[Рецептор|рецепторите]],преку [[Сензитивни нерви|сензитивните нерви]] до задниот корен од [[Сива маса|сивата маса]] на [[’Рбетен мозок|‘рбетниот мозок]],од каде преку [[Продолжен мозок|продолжениот мозок]] и [[Мост на Вароли|мостот на Вароли]] се пренесува во [[Среден мозок|средниот]],[[Мал мозок|малиот]] мозок и во [[Ретикуларна формација|ретикуларната формација]] на [[Меѓумозок|меѓумозокот]].Од тука,аферентниот нервен пат продолжува во [[Кора на голем мозок|кората на големиот мозок]] до [[Примарен нервен центар|примарните нервни центри]].
[[Категорија:Биологија]]
Анонимен корисник

Прегледник