Разлика помеѓу преработките на „Сена“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 37 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: bn:সেন নদী)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за река | river_name = Сена
| image_name =Seine2J-wiki.jpg
Името "Сена" на [[латински]] е ''[[Sequana]]''. Тоа доаѓа од [[галски јазик|галски]]от назив ([[келтски јазик|келтски]]) ''Sicauna'', за кој се верува дека значи "света река".
 
[[Категорија:Сена| ]]
<!--interwiki-->
 
[[Категорија:Реки во Франција]]
[[Категорија:Географија на Париз]]

Прегледник