Прејди на содржината

Венсенска Шума: Разлика помеѓу преработките

Одземени 53 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Оваа шума е дел од [[XII округ]] во [[Париз]].
 
Подрачјето зафаќа површина од 9.,947 km² (или 2,458 акри[[акр]]и), што е речиси трипати пошироко од [[Централ Парк]] во [[Њујорк]], и четири пати пошироко од [[Хајд Парк, Лондон|Хајд Парк]] во [[Лондон]].
 
== Историја ==
 
[[Категорија:Париз]]
[[Категорија:ЗнаменитостиТуристички атракции во Париз]]
[[Категорија:Паркови во Париз]]
[[Категорија:Шуми во Франција]]
[[Категорија:12-ти арондисман на Париз]]
 
[[bg:Венсенски лес]]