Венсенска Шума: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 63 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Додава: sr:Венсанска шума)
сНема опис на уредувањето
Винсенската шума или на француски '''Bois de Vincennes''' е парк во [[Англиска градина|англиски стил]] во источниот дел на [[Париз]]. Паркот го носи името по градот [[Винсен]]кој се наоѓа во близина.
 
Оваа шума е дел од [[12-тиXII арондисман во Париз|12-тиот арондисманокруг]] во [[Париз]].
 
Подрачјето зафаќа површина од 9.947 km² (или 2,458 акри), што е речиси трипати пошироко од [[Централ Парк]] во [[Њујорк]], и четири пати пошироко од [[Хајд Парк, Лондон|Хајд Парк]] во [[Лондон]].

Прегледник