Органски систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Органски систем''' претставува целина од два или повеќе [[органиорган]]и кои се взаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[Систем за варење]], [[Циркулаторен систем]], [[Нервен систем]] итн.
 
== Види исто така ==
 
*'''[[Систем за варење]]'''
*'''[[Систем за дишење]]'''
*'''[[Систем за излачување]]'''
*'''[[Систем за движење]]'''
*'''[[Кожен систем]]'''
*'''[[Регулаторни системи]]'''
*'''[[Нервен систем]]'''
*'''[[Ендокрин систем]]'''
*'''[[Циркулаторен систем]]'''
*'''[[Репродуктивен систем]]'''
[[Категорија:Биологија]]
Анонимен корисник

Прегледник