Коста Шахов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 93 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: така да -> така што)
Нема опис на уредувањето
== Биографија ==
 
Коста Шахов е роден на 6 јули 1862 година во градот [[Охрид]], [[Македонија]]. Шахов дипломирал правни науки при [[Софиски универзитет|Софискиот универзитет „Св. Климент Охридски“]] во [[Бугарија]]. Најпрво работел во Русенскиот окружен совет и во Русенската околиска управа, а потоа бил назначен за службеник при Русенскиот судски истражител и Апелациониот суд во [[Русе]] <ref><small>'' [http://macedonia-history.blogspot.com/2010/10/kosta-shahov-edno-osvetlenie-po-nashite.html Шахов, Коста. Едно осветление по нашите работи, в: От София до Костур. Спомени, ИК Синева, София, 2003, стр.38-68.]''</small></ref>
 
== Дејноста меѓу македонската емигарција ==
1

уредување

Прегледник