Демографија на Либерија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
 
== Старосна структура==
 
* 0-14 години: 43% ([[мажи]] 681 136/ [[жени]] 680 501)
* 15-64 години: 54% (мажи 826 751/ жени 867 402)
* над 65 години: 3% (мажи 54 334/ жени 54 032)
 
==Етнички состав==
* 99,8 % - црни
* 0,2 % - [[бели африканци|бели]] (5 000)
 
==Религија==
 
* 40 % - локални религии
* 40 % - [[христијани]]
* 20 % - [[муслимани]]
 
==Јазик==
Официјален јазик во земјата е [[англиски]]от.

Прегледник