Разлика помеѓу преработките на „Иекавски изговор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: it:Ijekavo)
{{никулец}}
 
'''Иекавскиот изговор''' (исто така '''јекавски изговор''') е еден од изговорите коишто ги има во неколку [[словенски јазици]] или нивните [[Дијалект|дијалекти]]. Јазици во коишто има иекавски изговор се: [[Српски јазик|српски]], [[Хрватски јазик|хрватски]], [[БошњачкиБосански јазик|бошњачкибосански]] и [[Црногорски јазик|црногорски]].
 
Иекавскиот изговор на [[српски јазик|српскиот јазик]] е првиот кој е прифатен во книжевниот јазик и ја има најдолгата традиција во српскиот јазик. Со овој изговор е напишана голем дел од српската народна книжевност.
Анонимен корисник

Прегледник