Мир: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 19 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: sl:Mir (družbeno stanje))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Состојбата кога на некоја територија не се води [[војна]] се нарекува '''мир'''. Повеќето војни резултираат со некаков мир, најчесто неповолен за поразените (пр. [[Мировниот договор во Версај]]...). Сепак постојат и војни кои завршиле со тотално уништување на поразениот (пр. војната меѓу [[Рим]] и [[Картагина]]...)
[[Податотека:Pis.jpg|мини|Симбол на мирот]]
Во седумдесеттите години од минатиот век, се појавила [[хипи]] културата, за која „Мир во светот“ претставува една од главните [[парола|пароли]], најчесто употребувана против [[САД|американскиот]] режим во однос на војната во [[Виетнам]].
 
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Мир|*]]
 
[[af:Vrede]]

Прегледник