Разлика помеѓу преработките на „Ликови во Half-Life 2“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот Додава: ca, es, ko, pl, ru; козметички промени
с (Бот Додава: ca, es, ko, pl, ru; козметички промени)
'''Др. Илај Венс''' (''Doctor Eli Vance'') се појавува во [[Half-Life]] (1998) и Half-Life 2 (2004). Тој е претставен како професионален физичар и научник, околу 60 години стар, со кратка сива коса, брада и мустаќи. Тој носи протеза наместо неговата лева нога, од коленото надоле. Ја изгубил својата нога кога го нападнало некое чудовиште кога му помагал на Др. Клајнер да се прекачи преку ѕид. Тој завршил во Универзитот во Харвард, според маичката која ја носи. Илај е убиен од Советник на крајот на ''Episode Two''.
 
Илај е татко на Алекс. Неговата жена, Азиан, живеела со него во просториите на Блек Меса, но умрела при нападот на вонземјаните на институцијата. Се претпоставува дека Шел од Portal , е клон на Азиан. Што се очекува да се дознае во Half Life 2 Episode three.
 
Според дијалозите во играта, Илај е еден од првите кој контактирал со Вортигантите, кој наскоро се нашле на негова страна да му помогнат во борбата против Алијансата.
[[Категорија:Half-Life]]
 
[[ca:Doctor Rosenberg]]
[[en:Characters of Half-Life]]
[[es:Doctor Rosenberg]]
[[fr:Personnages de Half-Life]]
[[ko:로젠버그 박사]]
[[id:Daftar karakter alam semesta Half-Life]]
[[ms:Senarai watak alam semesta Half-Life]]
[[pl:Doktor Rosenberg]]
[[ru:Доктор Розенберг]]
[[fi:Luettelo Half-Life-pelisarjan henkilöistä]]

Прегледник