Разлика помеѓу преработките на „Голфска струја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.179 бајти ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на TXiKiBoT
(Целосно избришана страница)
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на TXiKiBoT)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Голфската стуја''' е најдолга топла морска струја на светот. Почнува некаде од [[Мексикански Залив|Мексиканскиот Залив]], се движи кон [[Европа]] и се разделува на две гранки. Една гранка се движи кон [[Северна Европа]] покрај бреговите на [[Франција]], [[Обединетото Кралство]] и [[Скандинавија]] а другата гранка продолжува кон [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Голфската струја се пресретнува со ладните струи што почнуваат со движење од [[Северен Леден Океан]].
{{никулец}}
 
[[bar:Goifstrom]]
[[be:Гальфстрым]]
[[be-x-old:Гальфстрым]]
[[bg:Гълфстрийм]]
[[ca:Corrent del Golf]]
[[cs:Golfský proud]]
[[cv:Гольфстрим]]
[[da:Golfstrømmen]]
[[de:Golfstrom]]
[[el:Ρεύμα του Κόλπου]]
[[en:Gulf Stream]]
[[eo:Golfa Marfluo]]
[[es:Corriente del Golfo]]
[[et:Golfi hoovus]]
[[eu:Golkoko itsaslasterra]]
[[fa:گلف استریم]]
[[fi:Golfvirta]]
[[fr:Gulf Stream]]
[[fy:Golfstream]]
[[ga:Sruth Murascaille Mheicsiceo]]
[[gl:Corrente do Golfo]]
[[he:זרם הגולף]]
[[hi:गल्फ स्ट्रीम]]
[[hr:Golfska struja]]
[[hu:Golf-áramlat]]
[[is:Golfstraumurinn]]
[[it:Corrente del Golfo]]
[[ja:メキシコ湾流]]
[[kk:Гольфстрим]]
[[ko:멕시코 만류]]
[[ku:Herka Kendavê]]
[[lt:Golfo srovė]]
[[lv:Golfa straume]]
[[nl:Golfstroom]]
[[nn:Golfstraumen]]
[[no:Golfstrømmen]]
[[oc:Corrent del Golf]]
[[pl:Prąd Zatokowy]]
[[pt:Corrente do Golfo]]
[[ro:Curentul Golfului]]
[[ru:Гольфстрим]]
[[sh:Golfska struja]]
[[sk:Golfský prúd]]
[[sl:Zalivski tok]]
[[sr:Голфска струја]]
[[sv:Golfströmmen]]
[[sw:Mkondo wa Ghuba]]
[[tr:Gulf Stream]]
[[uk:Гольфстрім]]
[[vi:Hải lưu Gulf Stream]]
[[vls:Golfstrôom]]
[[zh:墨西哥灣暖流]]
132

уредувања

Прегледник