Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј II“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Теодосиj II''' бил цар на источниот дел од [[Римска империја|Римската империја]], познат како [[Византија]]. Познат и како ''Флавијан Теодосиj''. Со [[Византија]] управувал од [[408]] до [[450]] година. За време на неговото владеење, значајна улога во управувањето со империјата играеле сестра му [[Пулхерија]] и жена му [[Евдоксија]]. Во [[413]] година ги подновил градските ѕидови на [[Константинопол]], наречени [[Теодосиеви ѕидовиѕидини]]. Во [[420]] година му дали дозвола на ерменецот [[Месроп Маштоц]] да отвори ерменска школа во [[Ерменија]]. Во [[431]] година го свикал [[Трет Вселенскивселенски собор|Третиот Вселенски собир]], а во [[431]] година го изда т.н. [[Кодекс на Теодосиј]]. Бил наследен од [[Маркијан]].
 
{{Шаблон:Римски императори}}

Прегледник