Разлика помеѓу преработките на „Понтиј Пилат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 43 бајти ,  пред 10 години
с
слика од Михај Мункачи (1881)
с (слика од Михај Мункачи (1881))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Munkacsy - christ before pilate.jpg|thumb|250п|Исус "Христос пред Пилат", слика од Михај Мункачи (1881)]]
'''Пилат Понтиј''' ( [[латински јазик|латински]]: ''Pontius Pilatus'', [[грчки јазик|грчки]]: ''Πόντιος Πιλάτος'') бил управител на римската провинција [[Јудеа]] за време од [[26]]-[[36]] година, во времето на царувањето на импереторот [[Тибериј]]. Според [[Нов Завет|Новиот Завет]] и [[Јосиф Флавиј]] (познатт евреиски историчар и писател), Пилат Понтиски го осудил [[Исус Христос]] на смрт.
 
5.612

уредувања

Прегледник