Разлика помеѓу преработките на „Понтиј Пилат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 100 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: sh:Poncije Pilat)
Управувањето на жестокиот и коварен Пилат се карактеризирало со насилство. Даночниот и политички гнев, неговите провокации на адреса на евреиското население довело до масово народно незадоволство. Според зборовите на философот [[Филон Александриски]] Пилат бил одговорен за многу убиства за кои не му било судено. Исто така, се смета дека Пилат по донесената одлука за распнување на крстот на [[Исус Христос]] бил преместен по извесно време на друго место.
 
[[Категорија:РимскаСтароримски Империјагувернери]]
[[Категорија:Исус и историјата]]
[[Категорија:Личности од Новиот Завет]]
[[Категорија:Античка еврејско-римска историја]]
 
 
[[af:Pontius Pilatus]]

Прегледник