Разлика помеѓу преработките на „Денариј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 85 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ro:Denar)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Denar8denarii.jpg|thumb|300px400px| Републикански денар, магистрат L. Flaminius Chilo, ковница Рим, 109-108 год. пр.н.е.]]
 
'''Денариус''' ([[латински]] збор за денар) е сребрена монета која прв пат влегла во оптек околу 211 год. пр.н.е. Името потекнува од лат. deni (‘по десет’) што ја означувала неговата првобитна вредност од 10 асови (на монетата означено со X). Фракција на денарот бил сребрениот [[квинар]] со вредност од половина денар. Во почетокот на I век пр.н.е. просечната тежина на денарот изнесувала 3,99 г, а на крајот од I век таа била намалена на 3,41 г. Покрај падот на тежината, денарите почнале да губат и во чистота на металот, па од 98% чисто сребро колку што содржеле во моментот на нивното воведување, во III век н.е. таа била намалена на околу 50%. Во републиканскиот период, монетите биле ковани во името на монетните магистрати. На аверсот најчесто е претставена божицата [[Рома (божица)|Рома]], а на реверсот претстави од [[римска митологија|римската митологија]], легендарна историја и претстави кои се однесуваат на политички и воени настани.
 
[[Категорија:Монети]]
[[Категорија:НумизматикаФрази и зборови од Новиот Завет]]
[[Категорија:РимскаСтароримски Империјамонети]]
 
[[ar:ديناريوس]]

Прегледник