Прејди на содржината

Пегаз (митологија): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: '''Пегаз''' во грчката митологија е крилест коњ. Скокнал од крвта на Медуза кога [[Перс...)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:The-Winged-Horse.jpg|десно|мини|Белерофон со Пегаз]]
'''Пегаз''' во грчката митологија е крилест коњ. Скокнал од [[крв]]та на Медуза кога [[Персеј]] ѝ ја отсекол главата. Белерофон го заробил Пегаз и го јавал во многу свои походи, вклучувајќи ја битката со Химера, но кога се обидел да го јава крилестиот коњ кон небото бил отфрлен и убиен, а Пегаз останал на небото како соѕвездие. Летот на Пегаз често се смета за симбол на поетската инспирација.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 148</ref>