Разлика помеѓу преработките на „Билен чај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 168 бајти ,  пред 11 година
с (Бот: козметички промени)
* [[Горски чај]] или [[Оригано]] - се прави од цветот и стеблото, се пие како народен лек против настинка
* [[Жалфија]] - се прави од лисот, се пие за тегоби во желудникот и се користи за лечење на рани на непцето
* [[Јаглика]] - се прави од целата билка, се пие за респираторни болиести и за несоница.
* [[Камилица]] - се прави од цветот, се користи за исипрање на очите
* [[Кантарион]] - се прави од цветот и стеблото, се пие за засилување на имунитетот и за лечење на рани во дигестивниот систем
* [[Мајчина душица]] - се прави од цветот и стеблото, се пие против воспаленија на белите дробови
* [[Нане]] - се прави од листот, и се пие за тегоби во дигестивниот систем
* [[Планински чај]] - се прави од цветот, листот и стеблото, се користи како народен лек против настинка
* [[Шипинка]] - се прави од плодот, се користи како добар извор на [[Витамин Ц]], се пие како народен лек против настинки
 
64

уредувања

Прегледник