Разлика помеѓу преработките на „Ласкеров шаховски учебник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Книга)
}}
 
'''Ласкеров шаховски учебник''' е шахвска книга од познатиот германски [[велемајстор]] и поранешен [[Светски првак во шах|светски првак]] (1894-1921), [[Емануел Ласкер]]. Книгата е напишана во [[1925]] година и претставува одлично помагало, чијашто содржина се одликува со воведни објаснувања за шаховската игра, како и проучување и анализа на општите принципи, кои треба да се имаат предвид во текот на партијата. Самиот Ласкер има истакнато дека најголемо влијание врз создавањето на делото имаат теоретските принципи воведени од страна на на [[Вилхелм Штајниц|Штајниц]], како и [[Хауард Стаунтон|Стаунтоновото]] дело ''Прирачник за шахистот''. Книгата е напишана на [[германски јазик]].
 
== Содржина ==

Прегледник