Фурнир: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Фурнир''' (од [[герм.]] ''Furnier'') во [[дрводелство]]то е тенко резне дрво, обично поетнко од 3 [[милиметар|милиметри]]. Слоевите фурнир се [[лепак|лепат]] или [[стега]]ат на основни даски, кои можат да бидат од разни материјали (како [[дрво (материјал)|дрво]], [[иверка]] или [[средно-густ лесонит]]) за добивање на [[врата|врати]], горни или бочни дрвени плочи за [[креденец|креденци]], [[паркет]]ирани [[под]]ови и [[мебел]]. Се корситат и за [[интарзија]]. [[Шперплоча]]та се прави од неколку слоја фурнир, секој залепен под прав агол на соседните слоеви. Фурнирот се користи и за декорирање на предмети како кутии и сл.
 
Фурнирот се добива со „лупење“ на [[дрво (растение)|дрвото]], кое е главното место од кое се добиваат [[архитектура|архитектонските]] фурнири (видете и [[интарзија]]). Изгледот на [[гранулација (дрво)|гранулацијата]], или „фигурата“„[[шара (дрво)|шарата]]“ во дрвото се добива преку [[год]]овите на дрвото и зависи од аголот на сечење на истото. За стопански цели се користат три типа опрема за сечење фурнири:
 
*Ротационен [[дребунг]] на кој [[дрво (материјал)|дрвото]] се врти наспроти многу остра [[пила]] во прекината или полупрекината ролна. Овој метод се користи главно за шперплочи видејќи не може да се добие тенок задоволителен изглед.

Прегледник