Фурнир: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
*Режачка машина кај која [[дрвена граѓа|граѓата]] се крева и спушта наспроти пилата, и така се добиваат тенки резниња.
*Полукружен дребунг на кој граѓата се врти или движи на начин на кој се октриваат најинтересите делови од гранулацијата.
 
Секој процес на режење дава своја препознатлива гранулација, зависно од видот на [[дрво (растение)|дрвото]]. При сите методи се јавува искривување во гранулацијата. При навлегувањето на пилата во дрвото, таа прави лабава страна (каде клетките се расечени) и набиена страна (кате се потиснати).
 

Прегледник